« Ožujak 2024 »

Kreativna radionica u veljači 2018.
Autor: Igor Cecić, 5. 3. 2018.

Naša kreativna radionica održana je u subotu 24. veljače 2018.  kao i obično od 10 do 12h u prostorijama škole. Radionicu su vodile i osmislile s. M. Rafaela i vjeroučiteljica Renata Nemarić, a kasnije se pridružila za pomoć u izradi radova i s. M. Pavlina. Ova radionica za temu je imala početak korizme i naglasak na otajstvo križa, tako smo u dvije tehnike izrađivali križiće privjeske. Prije samog radnog djela radionice ponovno smo na zadovoljstvo učenika  prošetali malo samostanskim prostorom i upoznali se sa poviješću našega grada i naroda vezanom uz  naš samostan. Tako su ovaj put mogli vidjeti Kapitularnu dvoranu i grob opatice Vekenege kao i mjesto gdje je za II. Svjetskog rata bilo pohranjeno zadarsko zlato i srebro.  Razgledali smo unutrašnjost crkve Sv. Marije, molili smo pred kipom Gospe žalosne, slušali ravnatelja kako svira citru i pokušali pjevati pripjevni psalam uz pratnju,  a učenici su pročitali i prijepis povelje kralja Petra Krešimira IV koju je darovao opatici Čiki  1066.g. Iz crkve smo izašli na dvorište kroz našu, kako mi znamo reći u šali, „multimedijalnu“ dvoranu  sv. Benedikta i sv. Skolastike. Ta dvorana je u početku kad se otvorila škola bila  koncertna dvorana škole, a i sad je višenamjenska kao sakristija, te dvorana za predavanja, sastanke i sl.

Vrativši se u školu nastavili smo s radnim dijelom radionice.  Učenici su izrađivali križiće privjeske na špagu od drvenih zrnaca koje obično koristimo za krunice, te križiće od drva ukrašene raznobojnim staklenim ukrasima. Neki su uz križić napravili i cijelu krunicu,  i ogrlicu za mamu. Kad su upoznali tehniku rada, kreativnosti nije bilo kraja, ideje su samo navirale ali polako se bližio kraj radionice i trebalo je pospremiti radove i ići kući. Na priloženim fotografijama možete vidjeti djelić našeg zajedništva i rada.

Do iduće radionice koja će se održati krajem ožujka i na kojoj ćemo izrađivati radove vezane za blagdan Uskrsa lijepo Vas pozdravljamo i želimo da Božji blagoslov i mir  ispuni vaša srca.

s. M. Rafaela    i   s. M. Pavlina