« Ožujak 2024 »

Održana radionica s katehezom za veljaču
Autor: Igor Cecić, 14. 3. 2019.

Dragi roditelji i učenici,

U subotu 23. veljače 2019. u prostorijama škole u našoj popularnoj čekaonici održana je još jedna ovogodišnja radionica. Radionicu su vodile s. Marija Pavlina i s. Marija Rafaela.  S. Marija Pavlina odlučila je susret započeti  malo drugačije od  dosadašnjih pjesmom uz pratnju gitare. Na početku  predstavila se novim sudionicima radionice zaželjevši im dobrodošlicu. Predstavila im je tijek susreta napomenuvši da ćemo susret započeti s pjesmom jer da tako dvostruko molimo.  Na njihovo pitanje gdje je učila svirati gitaru rekla im je da ona nije učila svirati gitaru u školi, ali da zna onoliko koliko je potrebno za današnji susret. Djeca sa stotinu pitanja zanimala su se što radi u samostanu i  da li nešto drugo svira. Odgovorila im je da uči svirati citru stari biblijski instrument kojim su se stari izraelci slavili Boga pjevajući psalme u Hramu. Gdje se može vidjeti citra zanimalo je djecu, pa smo im pokazale u učionici gdje se nalazi, kako izgleda i kako se na njoj svira. Vrativši se u čekaonicu s. Marija Pavlina uzela je gitaru u ruke i zasvirala nekoliko taktova poznate pjesme Kriste u tvoje ime, te započela  pjevati, oni koji su znali pridružili su joj se, a koji nisu pažljivo su slušali, da bi se kasnije na drugoj kitici uključili u pjevanje refrena.

Nakon pjesme uslijedio je mali uvod u sam tijek susreta kojemu je glavna rema bila Maškare u doba sv. Benedikta. Zanimljiva tema uz razgovor s djecom o počecima i značenju maškara još od postanka ljudskog roda, u vrijeme Rimskog carstva i prvih vremena kršćanstva došle smo i do zgode iz života sv. Benedikta, kad mu se gotski kralj Totila htio narugati obukavši svog slugu mačonošu Riga u svoje kraljevsko odijelo i poslavši ga uz pratnju svojih velikaša do sv. Benedikta. Sveti Benedikt je vidjevši slugu odmah prepoznao prijevaru i zamolio Riga da skine to odijelo koje nije njegovo. A kralja Totilu kad mu je kasnije došao prekorio je zbog okrutnosti  koje radi, nagovijestivši  mu da  će umrijeti za deset godina. Djeci je bila zanimljiva ova zgoda iz života sv. Benedikta, pa su počeli pričati o svecima i njihovim nadnaravnim darovima.   Nakon toga uslijedilo je malo upoznavanje sa radom na radionici lijepljenje sličica svetaca na kamenčiće sa morskog žala. Dobili su sav potreban pribor i materijale za rad i uz našu pomoć krenuo je rad obrade sličica i lijepljenja. Kad su svladali tehniku rada i napravili svaki nekoliko uradaka na kamenju, za kraj  dobili su još jednu školjku da i nju ukrase na isti način. Djeca su bila zadovoljna ovim radom, a posebno dječaci. Dio njihovog druženja i rada možete pogledati na priloženim fotografijama.

Do ponovnog susreta na radionici u ožujku želimo Vam puno Božjeg blagoslova i zagovora Sv. Benedikta!

s. M. Rafaela i s. M. Pavlina