Održana radionica s katehezom u siječnju
Autor: Igor Cecić, 9. 2. 2019.

Dragi učenici i roditelji,

u subotu 26. Siječnja 2019., u prostorijama naše škole u popularnoj čekaonici održan je još jedan susret učenika i sestara benediktinki. Susret - radionicu vodile su i osmislile s. M. Rafaela i s. M. Pavlina, diplomirane vjeroučiteljice.

Nakon što su gotovo svi sudionici susreta došli i smjestili se uslijedilo je malo upoznavanje i predstavljanje sestara djeci i djece sestrama i drugim učenicima jer na ovom susretu bilo je djece koja su prvi put došla na radionicu.

Nakon upoznavanja s. M. Rafaela ukratko je djeci iznijela program radionice i pitanjima na koje su oni odgovarali uključila ih u razmišljanje o svecima koje je željela predstaviti djeci. Svetice junakinje našeg susreta su bile dvije svetice sv. Anastazija - Stošija i sv. Agneza – Janja. O sv. Stošiji djeca su puno više znala nego o sv. Janji, pa smo ih malo bolje upoznale sa životom te njihove vršnjakinje koja je dala svjedočanstvo vjere u 12-oj godini života.

Slika koja se nalazi u čekaonici prikazuje tu sveticu, pa smo uz promatranje slike odgonetnuli nešto iz njezina života gledajući što svetica drži u rukama. Tako su djeca naučila  nešto i iz likovne umjetnosti kako mogu prepoznati  da je svetac ili svetica mučenik po palmi simbolu mučeništva koji im umjetnici slikaju u rukama.

Osim toga promatrajući sliku sv. Janje i značenje imena sv. Anastazije shvatili su da rad koji će raditi svijeće ukrašene sa suhim cvijećem imaju smisao i povezanost sa dotičnim sveticama. Ime sv. Anastazije dolazi od grčke riječi anastasis što znači uskrsnuće, a ljiljani na slici sv. Janje simbol su nevinosti i djevičanstva. Učenici su se prisjetili da su još neki sveci prikazani na slikama ili kipovima sa ljiljanom u ruci, pa kad smo malo o tomu popričali shvatili su zašto su tako prikazani i da to otkriva njihov život.

Tako smo se kroz razgovor i zajedničko razmišljanje  prisjetili da  je upaljena svijeća simbol uskrsnuća, a cvijeće simbol života i ljepote.

Nakon što su im podijeljene svjećice i suho cvijeće, te materijali za rad i objašnjeno kako će raditi prionuli su na posao i radili marljivo i strpljivo uz našu malu pomoć najmlađima.  Dok su djeca marljivo radila na trenutak nas je posjetila naša časna Majka Anastaztija i začudila se kako su mirni i marljivi i kako ozbiljno rade.

Vrlo brzo su shvatili i ukrasili svoje svjećice, a u nedostatku svjećica   napravili su svoje kreacije i na kartonima za čestitke. Na kraju smo molitvom Slava Ocu….. svi zahvalili za današnji susret  i veselo se razišli do idućeg susreta na radionici u veljači.

Do iduće radionice želimo vam da vas prati zagovor sv. Benedikta i Božji blagoslov u životu i radu.

s. Marija Rafaela i s. Marija Pavlina

Slike s radionice su ovdje.