preskoči na sadržaj

Osnovna glazbena škola sv. Benedikta

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Anketa
Što me najviše zadovoljava i veseli u ovoj školi?








Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Pogledajte instrumente koje možete naučiti svirati u OGŠ sv. Benedikta
Autor: Igor Cecić, 12. 5. 2020.

Četiri su instrumenta na kojima ove godine imamo još mjesta za upis. Učenici koji ih sviraju odlučili su vam ih predstaviti. Njihove kratke uratke pogledajte na sljedećim poveznicama:

- Emili predstavlja VIOLINU: https://youtu.be/mgecG5emSj0

- Gabrijela predstavlja OBOU: https://www.youtube.com/watch?v=IFEjGd2lKiI

- Lucija predstavlja FLAUTU: https://www.youtube.com/watch?v=QagaB-D_gS4

- Matija predstavlja GITARU: https://www.youtube.com/watch?v=G7KYVyCVJSw

Osim ova četiri instrumenta, u OGŠ sv. Benedikta podučavamo još glasovir, klarinet, harmoniku i harfu, no za te instrumente trenutno nemamo slobodnih mjesta za upis.

- Ema predstavlja GLASOVIR: https://www.youtube.com/watch?v=svMBaQVPVqk

Više o našoj školi pročitajte pod opširnije.


OGŠ sv. Benedikta je osnovna glazbena škola u službenom sustavu Ministarstva znanosti i obrazovanja, koja radi po službenom propisanom programu i izdaje pravovaljane svjedodžbe.

U tom našem sustavu osnovna glazbena škola traje šest razreda, te ju je idealno upisati paralelno s kretanjem u 3. razred općeobrazovne osnovne škole, kako bi se paralelno s 8. razredom OŠ završio 6. razred OGŠ.

Prema zakonima i propisima, učenike upisujemo na temelju audicije na kojoj se komisijski stručno provjerava djetetove osnovne sposobnosti za bavljenje glazbom (glazbeni sluh, ritam, memorija, fina motorika), ali smo se osvjedočili da je tih nekoliko minuta audicije često premalo za upoznavanje djeteta i stoga smo pored toga ustanovili i tzv. predškolsku glazbenu skupinu u koju upisujemo djecu 1. i 2. razreda OŠ. Ta djeca dolaze k nama jednu nastavnu godinu dva puta tjedno po 45 minuta (zadnjih godina je to po rasporedu ponedjeljkom i četvrtkom od 19 sati), nastava je skupna i radi se dosta interaktivno i dinamično. Tu djeca kroz pjesmice, brojalice, glazbene igre, pokret i crtanje upoznaju mogućnosti koje se pružaju daljnjim upisom u 1. razred OGŠ. Također, u "goste" im na nastavu dolaze učenici koji već sviraju i predstavljaju instrument kojim se bave, tako da polaznici predškolskog dobiju podrobne informacije za odabir instrumenta. Nama ta godina druženja s djecom u predškolskoj glazbenoj skupini služi da ih dobro upoznamo i na kraju godine savjetujemo roditeljima upisati ili ne upisati dalje dijete.

Kod upisa u prvi razred svake godine određujemo kvote upisa na pojedine instrumente, koje su uvjetovane popunjenošću službeno odobrenih sati po instrumentu, a naši predškolci imaju prednost odabira ponuđenih instrumenata, dok preostala slobodna upisna mjesta popunjavamo djecom koja dođu na audiciju i koja dobno odgovaraju (najstarije 3. osnovne za tekuću nastavnu godinu). Tek ako nam ostane slobodnih mjesta, upisujemo i djecu koja su godinu starija, u nadi da će u startu biti i malo zreliji i marljiviji te uspjeti u toku prve ili druge godine školovanja akcelerirati (završiti gradivo dva razreda u jednoj nastavnoj godini).

Upisom u prvi razred dijete pohađa dva predmeta: glavni predmet je instrument, na kojem je nastava individualna, dva puta tjedno po 30 minuta, a drugi skupni predmet je solfeggio, dva puta tjedno po 45 minuta. Raspored rada nam je u suprotnoj smjeni od osnovne škole, a kako imamo djece koja dolaze s područja cijelog grada i županije, gdje škole po smjenama rade šaroliko, većina nastave nam je koncentrirana ponedjeljkom i četvrtkom popodne te utorkom i petkom ujutro. Djeci koja stanuju dalje ili su putnici nastojimo raspored složiti tako da prvih godina ne moraju dolaziti četiri puta tjedno, sve u dva dana, samo moraju pričekati između satova skupne i individualne nastave, za što imamo osiguranu čekaonicu u kojoj djeca mogu pisati domaće radove, odmoriti se, družiti... U popodnevnim satima, kad imamo puno više djece nego u jutarnjima, u čekaonici imamo i odraslu osobu koja se brine o redu i disciplini i pomaže im oko svega potrebnoga. 

Od trećeg razreda sva djeca dobivaju treći predmet - skupno muziciranje - većina ide na zbor, a one koji su sposobni i dovoljno spretni na svom instrumentu upisujemo na orkestar. Od četvrtog razreda nastava glavnog predmeta, instrumenta, odvija se dva puta tjedno po 45 minuta (umjesto prijašnjih 2x30').

U sklopu radnih zadataka djeca dobivaju vrlo ozbiljne domaće zadaće, prvenstveno na instrumentu, što znači da je, uz redovne dolaske na nastavu, za uredne zahtjeve napredovanja potrebno svakodnevno samostalno vježbanje sviranja. To podrazumijeva i posjedovanje adekvatnog instrumenta, a za olakšanje roditeljima škola za početak školovanja ima klarinete, oboe, flaute i violine za najam, dok glasovir ili gitaru učenici trebaju sami nabaviti.

Naglašavam da je posebnost naše glazbene škole u tome što nam je osnivač vjerska zajednica, Benediktinke svete Marije. Škola nastoji živjeti i u čestim prilikama surađivati sa samostanom, tako da su časne sestre česti gosti na našim nastupima i koncertima, organiziramo mjesečne radionice ručnih radova s katehezom pod vodstvom dviju časnih sestara koje su i vjeroučiteljice, povremeno duhovnu obnovu za učitelje i roditelje i jednom godišnje školski izlet na kojem sadržaj nastojimo povezati s duhovnošću. Tu je također i sv. misa za početak i završetak nastavne godine.

Obveza naših učenika je sudjelovati na aktivnostima, javnim produkcijama i koncertima škole svojim nastupom, bilo da se radi o solističkom nastupu na instrumentu, bilo da je to nastup zbora ili orkestra.

Sve umjetničke škole u RH koje imaju financiranje plaća djelatnika od strane države, za potrebe specifičnosti u radu, imaju propisanu mjesečnu participaciju koju plaćaju roditelji, a koja u našem slučaju iznosi 200,00 kn za učenike od 1. - 6. razreda, a 150,00 kn za polaznike predškolske glazbene skupine. Ako je upisano dvoje ili više djece iz iste obitelji, drugo i svako sljedeće (mlađe) dijete ima olakšicu 50%. Cijene najma instrumenta su od 30,00 do 70,00 kn mjesečno, ovisno koji je.

I na kraju, vrlo bitna stvar: što upis u glazbenu školu predstavlja kao obveza za dijete i za roditelje? Kako je već napisano, dijete osim obveznih redovitih dolazaka i sudjelovanja na nastavi mora samostalnim svakodnevnim vježbanjem instrumenta odraditi zadanu domaću zadaću, kako bi moglo napredovati. Iz predmeta solfeggio također se dobivaju domaće zadaće, ali za to je obično potrebno manje vremena. Od roditelja se očekuje prvenstveno da pomogne djetetu u vremenskoj organizaciji dana, kako bi uz svoje obveze u osnovnoj školi stiglo pratiti nastavu i vježbati za potrebe svog glazbenog obrazovanja. Jako nam je bitna komunikacija na liniji učitelj dijete i učitelj roditelj, te potičemo roditelje na suradnju i povremeno nazočenje na satovima nastave, kako bi dobili što bolji uvid u napredovanje vlastitog djeteta.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju