Učiteljica Z. Bruketa izvještava o još jednom uspjehu svojih učenika
Autor: Igor Cecić, 21. 6. 2021.

Sergej Vasiljevič Rahmanjinov (1. travnja 1873. - 28. ožujka 1943.) bio je ruski skladatelj, pijanist, dirigent i glazbeni pedagog. Smatra se jednim od najvažnijih pijanista 20. stoljeća .

U svoje vrijeme bio je poznatiji kao glazbenik izvođač, nego kao skladatelj. U svom sviranju klavira inspirirao ga je, među ostalim, Anton Rubinstein,kojeg je nekoliko puta vidio kako svira kao student konzervatorija. Rahmanjinov je imao izuzetno velike ruke, što mu je omogućilo da se ispruži duodekiem (oktavnu kvintu), i vrlo duge, tanke, ali jake prste, s kojima je lako mogao svirati najkompliciranije akorde. Tehnika njegove lijeve ruke posebno je bila neobično jaka. Suprotno pomalo razuzdajućom igrom mnogih pijanista prekomjernom upotrebom pedale ili jednostavno premale vještine prstiju, Rahmanjinove izvedbe uvijek su bile kristalno jasne; umjetnost koju je dijelio samo s Josefom Hofmannom. Za svoje koncerte često je birao skladbe iz poznatog romantičnog repertoara (Beethoven, Schumann, Brahms, Liszt, Čajkovski...) i vlastita djela. Bio je vodeći Chopinov prevoditelj u svoje vrijeme. Još uvijek postoji nekoliko snimaka Chopinovog rada. Tijekom svog života kao pijanist i dirigent, Rahmanjinov je obišao cijelu Europu i Ameriku.

U čast tom velikom i skladatelju i pijanistu pokrenuto je ove godine prvo INTERNATIONAL ONLINE PIANO COMPETETION 2021. natjecanje na kojem se natjecalo preko 500 natjecatelja sa 4 kontinenta ( Azija, Amerika, Europa, Australija ), te od toga 39 država.

Naše dvije učenice na tom su natjecanju sudjelovale i unutar izuzetno jako konkurencije, osvojile:

LEA EVA ANTONINA - 1. NAGRADA

VALERIJA ŠARIĆ - 1. NAGRADA

Čestitamo učenicama i neka samo tako nastave.