Radionica s katehezom 26. ožujka 2022.
Autor: Igor Cecić, 4. 4. 2022.

KREATIVNA RADIONICA OGŠ sv. Benedikta

U subotu 26. 3. 2022. održana je još jedna ovogodišnja kreativna radionica koju smo vodile mi sestre benediktinke s. M. Rafaela i s. M. Pavlina. Radionica se održala kao i obično u čekaonici naše škole. Nakon što su se svi sudionici okupili predstavili smo se jedni drugima. Sestra Rafaela ih je potom podsjetila na proslavu Dana škole na blagdan Preminuća sv. Benedikta i objasnila im da ona velika slika na zidu u crkvi sv. Marije, predstavlja primanje Pričesti zadnji trenutak pred smrt sv. Benedikta. Poveo se zatim razgovor o poznavanju života sv. Benedikta, pa im je s. Rafaela ukratko ispričala njegovo porijeklo i njegov život pustinjaka u špilji, te smo ih po dopuštenju Majke opatice Anastazije povele u samostanski prostor da vide vrt i kopiju špilje sv. Benedikta koja je izgrađena u jednoj prostoriji u pokrajnjem vrtu kraj onog velikog zida kraj kojeg svaki dan prolaze i nisu ni svjesni što se nalazi iza njega. Tako su mogli vidjeti i taj mali vrt sa ostatkom rimskog mozaika i špilju sa kipom sv. Benedikta.

Ispričale smo im kako je nastala ideja da se tu stvori ta špilja- kapelica i provele djecu kroz špilju na drugi izlaz, usput im je pokazana polovica velike teške granate haubice 155mm i njenih metalnih dijelova, tzv. gelera i objasnile smo im da jedna takva granata može srušiti pola kuće da je potpuno eksplodirala da bi bila srušila cijeli južni dio kuće i njihove škole kao što sad gledaju na TV da se ruše zgrade i stanovi u Ukrajini. Ta špilja je napravljena za zahvalu Bogu i sv. Benediktu u toj prostoriji gdje je za vrijeme Domovinskog rata ta granata udarila u zid, probila ga i zaustavila se u drvenoj građi koja se tu nalazila i po Božjem čudu i zagovoru sv. Benedikta nije eksplodirala.

Zatim smo se vratili u školu i djeci smo najavile da će se raditi nešto vezano za ovo godišnje doba proljeća i simbole nadolazećeg blagdana Uskrsa. Tražile smo od njih da malo promisle koji su to simboli Uskrsa i zašto se oni uzimaju. Tako je nastala mala rasprava, ali nisu pogodili koji će se simbol raditi. Ni jaje, ni zeko, ni pilić, ni cvijetić i pitali su se što je još simbol Uskrsa.

Poticale smo ih na razmišljanje, bila je to kao mala zagonetka, nešto što ima krila, leti i slično dok nismo došli do leptira. Neki su bili iznenađeni zašto je leptir jedan od simbola Uskrsa. Starije učenice odmah su shvatile u čemu je stvar, ali mlađima je trebalo objasniti kako nastaje život leptira, kako se od malog crvića u čahurici pretvori u prekrasnog šarenog leptira. Pokazale smo im nekoliko uzoraka leptirića napravljenih od kartona u boji i pokazale smo im kako se radi i tako se krenulo u izradu leptirića-šarenića.

Djeca su bila oduševljena kako se može iskoristiti papir, mali bakin gumbić i malo konca da se napravi, jedan jednostavni i lijepi ukras koji će sigurno razveseliti one kojima ga poklone. Marljivo su radili i slagali boje, lijepili kartončiće i gumbiće i napravili podosta leptirića kakvih su htjeli za svoje najmilije.

Dok se radilo, pomagali smo jedni drugima napraviti što ljepše i bolje leptiriće, a kao i uvijek pričalo se o različitim događajima iz škole i doma, a postavljali su nam i različita pitanja, o samostanu i načinu života u njemu, sve skupa jedno lijepo druženje koje smo završili pospremanjem prostora i molitvom Angelusa (Anđeo Gospodnji) u podne kad su se razišli kućama do ponovnog susreta u travnju.

Do ponovnog susreta želimo svima profesorima, učenicima i roditeljima Sretan i blagoslovljen Uskrs i da Isusov mir zavlada u srcima i među ljudima.

s. M. Rafaela i s. M. Pavlina

Slike s radionice pogledajte ovdje.