Brončana dica zadarska u susretu s našim osnivačicama i učenicima
Autor: Igor Cecić, 20. 12. 2022.

Unatoč uvriježenome mnijenju o tome kako su umjetnici općenito, a glazbenici napose, pomalo nezainteresirani za neke „prizemne“ stvari, nogometna groznica pospješena uspjehom naših reprezentativaca na Svjetskom prvenstvu nije zaobišla ni naše učenike i učitelje, a niti naše osnivačice, Benediktinke svete Marije.

Bogu hvala, među Vatrenima, ili kako ih sada temeljem njihova nesvakidašnjeg (ne možemo reći i neočekivanog) uspjeha možemo ljepše i ponosnije nazvati Brončanima, četvorica su direktno povezana sa Zadrom, a dvojica od njih ponosno su se odazvala svečanome dočeku priređenome od strane Grada Zadra, za čije je spektakularno središte odabran plato ispred crkve svete Marije, u neposrednoj blizini naše škole.

Opatica samostana benediktinki svete Marije i ravnatelj OGŠ sv. Benedikta zajednički su zaključili da bi bila velika šteta da gosti reprezentativci, naši zadarski Brončani, ili kako ih volimo od milja zvati „dica zadarska“, budu toliko blizu, a da se ne susretnu s našim učenicima. Korak po korak i s organizatorom (Gradom) dogovoreno je da će nakon pojavljivanja na pozornici, Brončani posjetiti prizemlje Stalne izložbe crkvene umjetnosti, gdje će ih dočekati koludrice, a u drevnoj i akustičnoj crkvici svete Nediljice će ih naš školski zbor počastiti izvedbom uglazbljene Čikine molitve, nakon čega će oni i ostali učenici popodnevne smjene imati priliku podružiti se s dragim gostima i čestitati im.

U ovakvim prigodama protokol nalaže strogu disciplinu i vrlo često se događa da ima puno čekanja, ali naši učenici u pratnji svojih učitelja strpljivo su čekali na veličanstveni susret i doživjeli ga s ogromnim ushićenjem koje će zasigurno pamtiti do kraja života.

„Ovo je nešto najljepše što sam čuo u životu“ – riječi su Dominika Livakovića nakon što je poslušao Čikinu molitvu u izvedbi našega zbora pod ravnanjem prof. Gordane Cecić (usput, njegove bivše nastavnice iz gimnazije), a djelić atmosfere s kratkog, ali slatkog druženja njega i Martina Erlića s našim učenicima i učiteljima možete pogledati na fotografijama naših učitelja i g. Bernarda Kotlara ovdje i na sljedećim poveznicama:

Zadarski Vatreni u posjeti benediktinki Svete Marije - YouTube

Zadarski - Brončani Livaković i Erlić u društvu Dukića sinoć su posjetili zadarske benediktinke. Evo kako su ih one primile... (slobodnadalmacija.hr)

Dragi Brončani, za nas ste zlatni, neka vas čuva i blagoslovi dragi Bog i hvala vam na svemu!