Radionica s katehezom 11.2.2023.
Autor: Igor Cecić, 15. 2. 2023.

Nakon poduže stanke, u subotu, 11. veljače 2023. s početkom u 10 sati održana je još jedna radionica s katehezom, izvještaj s koje možete pročitati u nastavku:

KREATIVNA RADIONICA U OGŠ sv. Benedikta u Zadru

U subotu 11. Veljače 2023.g. održana je radionica s katehezom  u našoj OGŠ sv. Benedikta u Zadru. Radionicu su osmislile i vodile sestre benediktinke s. M: Rafaela i s. M. Pavlina te djevojka Vlatka, pripravnica u samostanu  sv. Marije. Radionicu smo započele  pozdravom i predstavljanjem nas sestara, te molitvom i pjesmom Glory, glory, aleluja, uz pratnju gitare na kojoj je svirala s. M: Pavlina. Djeca su dobila tekst i do kraja treće kitice već su znali lijepo zajednički  pjevati refren. Nakon toga krenulo je upoznavanje i predstavljanje jedni drugima, koje je vodila Vlatka. Podijelila je djeci papire oblačiće i tražila da svaki s najdražom bojom upiše svoje ime u oblačić, a nakon toga podijelila je papire s nacrtanim brodićem  kojeg je trebalo malo ispuniti nekim podacima koji su razred i koji instrument sviraju, te zastavicu obojati najdražom bojom. Onda su stavili papire na stol i pomiješali ih, pa je svatko izabrao jedan kojega je morao pogoditi čiji je, po podacima na njemu i to je bilo zabavno svima dok nisu shvatili da postoji jedna poveznica u boji zastavice i imena u oblačiću po kojoj mogu pogoditi čiji je brodić. Bila je i smiješna zgoda kad su dvije djevojčice zapravo imale u ruci svoj brodić. Nakon upoznavanja uslijedila je mala kateheza uvodnog dijela upoznavanja sa sv. Benediktom tipa kviza koji su vodile s. M. Rafaela i Vlatka. Pročitana im je jedna zgoda o učenicima sv. Benedikta malom Placidu i Mauru, o kojima već na zidu od prethodnih generacija stoji plakat, pa smo ga zajedno pročitali, prokomentirali, objasnili što je to „čudo“ i promišljali skupa da li se i danas događaju čuda i na kraju usporedili ovu zgodu sa događajem iz evanđelja po Mateju koji opisuje kako je Isus hodao po moru i kako je to pokušao i Petar, te su o tom pogledali crtić na laptopu s. M. Rafaele.                                                                  Nakon komentara o događaju iz crtića polako smo ih uvele u radni dio radionice u sam rad koji smo planirale raditi i naučiti ih.   Podijelile smo materijale i pribor na dva stola dviju skupina, objasnile kako se radi i pomagale dok nisu naučili obraditi sličicu svetaca i zalijepiti je na oblutak kamenčić sa morskog žala koje nam je bila prije nekoliko godina donijela jedna učenica. Kad su naučili raditi samostalno, podijelile smo im i neke školjke, pa su i njih ukrasili  kao i kamenčiće. Pri kraju su spremili i prigodni plakat izrezali su svaki svoj brodić i zalijepili ga na plavi karton, a neki su ostavili  kamenčiće i školjke da se izloži u ormaru. Tako sada kad budete u čekaonici možete pogledati našu malu izložbu prve radionice.

Uz ovaj opis dajemo vam na uvid i nešto fotografija koje smo skoro zaboravile da treba napraviti jer udubili smo se svi u posao da nam je vrijeme brzo proletjelo. Evo to je malo o našoj prvoj ovogodišnjoj radionici. S djecom smo razgovarale  o njihovim željama i dali su nam neke prijedloge  što bi željeli raditi na idućim radionicama, pa ćemo to pokušati s njima i ostvariti. Do iduće radionice želimo vam svima  djelatnicima škole, djeci i roditeljima Božji blagoslov  i mir,

S. M. Rafaela, s. M. Pavlina i Vlatka