Učitelj Ante Buturić izvještava o održanom seminaru prof. Ante Krpana za učenike klarineta

                U utorak i srijedu, 13. i 14. svibnja ugostili smo klarinetistu Antu Krpana. Prihvativši naš poziv, profesor iz Glazbene škole V. Lisinskog iz Zagreba je održao dvodnevni seminar. Na kraju seminara je zajedno sa učenicima klarineta i učiteljem klarineta Antom Buturićem održao koncert. Svi učenici su nastupili u komornim sastavima i tako smo mogli čuti duete, tria i kvartete klarineta.
Tijekom seminara učenici su imali individualnu nastavu s prof. Krpanom, dok su ostali mogli slušati, a radili su i u komornim sastavima te tako zasvirali skupa s njime.
Dojmovi učenika i njihovih roditelja su vrlo pozitivni i motivirajući za daljnji rad.
Neki od komentara učenika su da su puno toga naučili u individualnoj nastavi ali i slušajući druge, da je užitak svirati jedni s drugima i da profesor izvrsno svira. U nastavku donosimo životopis gostujućeg profesora, a fotografije i snimke koncerta pogledajte ovdje.

Ante Krpan rođen je 1982. u Zagrebu. Klarinet počinje učiti u Glazbenoj školi V. Lisinskog u Zagrebu, u klasi prof. Luke Vlahovića. Tijekom osnovnog i srednjeg glazbenog školovanja osvojio je tri prve nagrade na Hrvatskom natjecanju učenika glazbe. Godine 2000. upisuje studij klarineta na Visokoj školi za glazbenu umjetnost „Ino Mirković“ u Lovranu, u klasi prof. Jože Kotara, predavača s ljubljanske Akademije za glasbo. Iste godine dobiva državnu stipendiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Godine 2003. prelazi na Muzičku akademiju u Zagrebu u klasu prof. Josipa Tonžetića, gdje je i diplomirao u lipnju 2005. Tijekom studija iskazao se brojnim nastupima, naročito na području komorne glazbe, kao član Puhačkog kvinteta Muzičke akademije koji je pod vodstvom prof. Prerada Detičeka osvojio mnoge nagrade (Rektorova nagrada, nagrada Ivo Vuljević HGM-a, treća nagrada na natjecanju za Europsku glazbenu nagradu za mlade). Nakon diplome svoj studij nastavlja na Ecole normale de Musique de Paris u klasi prof. Guy Dangaina. Godine 2006. osvaja stipendiju Vlade Republike Francuske, a 2007. završava studij u Parizu i stječe Diplome superieur de concertiste  kao i diplomu iz komorne glazbe u klasi prof. Nine Patarčec. S pijanistom Ivanom Pernickim održao je brojne nastupe u zemlji i inozemstvu. Svakako treba izdvojiti više nastupa u ciklusu Virtuoso i ciklusu Mladi za mlade HGM-a, recital za Maticu Hrvatsku u Zagrebu i Vinkovcima te nastupe na ljetnim festivalima u Gorizii, Italia te u Senju, Rabu, Cresu, Drnišu, Bjelovaru i Kutini. U rujnu 2008. nastupili su na festivalu Samoborska glazbena jesen, a u veljači 2009. u renomiranom ciklusu Mladi u Lisinskom u sklopu 42. Tribine Darko Lukić Hrvatskog društva glazbenih umjetnika. Također, održali su koncerte komorne glazbe u gotovo svim zagrebačkim centrima za kulturu. Uz koncertnu djelatnost bavi se pedagoškim radom te je trenutno zaposlen kao profesor klarineta u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Njegovi učenici s velikim uspjehom sudjeluju na mnogim državnim i međunarodnim natjecanjima i polažu prijemne ispite na visokim umjetničkim školama, a sudjeluje i u radu komisije za odabir propozicija za državno natjecanje Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga. Zbog izvrsnih rezultata na području pedagogije Agencija za odgoj i obrazovanje 2019. omogućila mu je napredovanje u zvanje profesora mentora. Kao mentor redovito obučava mlađe kolege – profesore klarineta i priprema ih za polaganje državnih stručnih ispita. Kao orkestralni umjetnik surađivao je sa Simfonijskim puhačkim orkestrom Oružanih snaga RH.

Sudjelovali smo na smotri glazbenih aktivnosti KOŠ RH u Virovitici, a svratili smo i u Voćin

Vesela družina sastavljena od 41 učenika našeg školskog zbora i orkestra, u pratnji troje učitelja, u petak, 9. svibnja 2025. zaputila se na dugačak put. Krajnji cilj nam je bila Virovitica, no odlučili smo usput posjetiti Geo info centar Parka prirode Papuk u Voćinu, suvremen, interaktivan i vrlo poučan centar u kojemu smo putem vrlo zanimljivog filma prikazanog u 6D kinu i bogate zbirke eksponata podijeljene na razne kategorije te ljubaznih djelatnika upoznali taj dio bivšeg Panonskog mora, a današnje planine Papuk.

Po završetku obilaska vijugavim smo se cestama zaputili u Viroviticu, gdje su nas dočekali domaćini i poveli svojim kućama.

U subotu nije bilo vremena za dugo spavanje – već u 7.30 smo se našli na doručku u virovitičkoj Katoličkoj osnovnoj školi i već od 8 do 8.30 odradili probu zbora i orkestra. Do 10 sati smo obišli centar grada s našom domaćicom Božicom, a onda su uslijedile finalne pripreme (preodijevanje, ugađanje instrumenata, upjevavanje) za nastup koji je započeo u 11 sati.

Smotra glazbenih aktivnosti katoličkih osnovnih škola, njezino četvrto izdanje u organizaciji Nacionalnog ureda za katoličke škole i domaćinstvu Katoličke osnovne škole u Virovitici, održala se u Crkvi sv. Roka. Impresivan broj učenika i njihove pratnje te nadahnuti nastupi i zainteresirana publika doprinijeli su ozračju zajedništva u slavljenju Gospodina.

Po završetku smotre uslijedila je pobožnost Put svjetla u samostanskom dvorištu, a nakon ručka, umorni i zadovoljni, uputili smo se na put kući.

Sveukupno – bilo nam je jako lijepo i zahvaljujemo Gospodinu što nas je čuvao, a posebnu zahvalu organizatorima i domaćinima na svemu.

Dio atmosfere pogledajte na našim snimkama ovdje i na službenim fotografijama ovdje i ovdje.

Skip to content