Povijest

Općeniti podaci o Osnovnoj glazbenoj školi sv. Benedikta u Zadru i učenicima

U Zadru skoro već 1000 godina postoji ženski benediktinski samostan sv. Marije, koji je od svoga osnutka do danas bio gnijezdo molitve, rada i kulture; prkoseći raznim napadačima, rušiteljima i strujama do danas je sačuvao posvećeni život i, unatoč predodžbi o zatvorenosti reda, snažne sprege s gradom i okolicom u smislu promicanja znanja i kulture i očuvanja vrijedne duhovne i materijalne baštine.

U prvoj polovici 20. stoljeća u samostanu je djelovala djevojačka škola, tzv. licej, koji je ugašen nakon 2. svjetskog rata. Samostan je u ratu jako oštećen i koludrice su bile u izbjeglištvu do 1970. godine. Od povratka, drže privatnu poduku sviranja na glasoviru, harmonici i gitari.

Prije nekoliko godina rodila se ideja da se ta poduka institucionalizira, te je taj napor rezultirao osnivanjem Osnovne glazbene škole sv. Benedikta 2008. godine. Osiguran je, sređen i opremljen prostor i upisani su prvi đaci, od kojih su neki odmah akcelerirali primijenivši znanje stečeno u privatnoj poduci. Tako danas Škola broji preko 120 učenika, od predškolske skupine do šestog razreda, a djeca sviraju glasovir, gitaru, flautu, klarinet, obou, violinu i harmoniku. U školi radi 12 učitelja, od kojih su neki vanjski suradnici.

Učenici rado nastupaju, a tri puta godišnje radimo veliki koncert Škole: pred Božić, za Dan škole koji pada na 21. ožujka – blagdan preminuća sv. Benedikta, ujedno i prvi dan proljeća, te pred kraj nastavne godine.

10. obljetnica škole

Prvih deset godina u bilo kojem i čijem životu presudan je period oblikovanja, odrastanja, stasanja, izgradnje, sazrijevanja, unošenja novosti i promjena, utvrđivanja pravih putova, preispitivanja, prezentacije, interakcije i stvaranja tradicije. U Osnovnoj glazbenoj školi sv. Benedikta možemo s ponosom reći da smo sve nabrojano, i puno više od toga, ostvarili namjerom naših osnivačica, u suradnji s našim vrijednim učenicima, vođenima njihovim vrijednim učiteljicama i učiteljima, uz svesrdnu pomoć roditelja i sve potpomognuto snagom Duha Svetoga, uz geslo sv. Benedikta. S takvom ekipom i nemoguće postaje moguće, od ničega stvara se nešto moćno, a prepreke postoje samo da bi ih se svladalo.

Svima uključenima u naš proces stvaranja i rada zahvaljujemo od srca i veselimo se daljnjoj suradnji!

Kao prikaz djelovanja škole u prvih deset godina postojanja, ravnatelj Igor Cecić prikupio je i objedinio materijale u knjizi koja se nalazi u privitku.

Priloženi dokumenti: Knjiga Prvih 10 godina.pdf

15. obljetnica škole

Dan škole, blagdan preminuća sv. Benedikta opata, ujedno i prvi dan proljeća, dobar je povod za obilježavanje okrugle godišnjice djelovanja naše škole, koja puni 15 godina djelovanja. U posljednjih pet nastavnih godina proživjeli smo puno toga, a najizazovniji period je bio povezan s pandemijom COVID-19, koji smo pojačanim trudom i zalaganjem i osoblja i učenika i njihovih roditelja, uspješno prebrodili i krenuli neometano dalje.

Pri proslavi desete obljetnice izdana je knjiga Prvih deset godina, u kojoj je ravnatelj iznio presjek svih važnih događaja i zbivanja od osnutka škole. Škola je u međuvremenu rasla, razvijala se i mijenjala, i dalje organizirana u četiri odjela: glasovirski, puhački, teorijski i žičani. Sada, za petnaestu obljetnicu, pročelnici odjela su opisali novi petogodišnji period i dokumentirali fotografijama, snimkama i člancima iz medija.

Glasovirski odjel

”Moje je dijete želi svirati klavir”

 

Kada se pogleda razdoblje od šk. god.  2018./2019. do danas, broj upisanih 58 prvašića, budućih učenika glasovirskog odjela je i više nego dovoljan pokazatelj koliko su instrumenti s tipkama djeci zanimljivi. Veliki broj nastupa naših učenika klavirista u našem gradu sigurno je doprinio interesu roditelja i djece da upišu klavir. U našoj školi i dalje nastavljamo uspješan niz učeničkih nastupa u našem gradu, po Hrvatskoj, ali i u inozemstvu. Na svim produkcijama i koncertima najviše je bilo učenika s klavirskim točkama. Štoviše, najveći je izazov bio koliko klavirskih točaka možemo uvrstiti, a da koncerti na bi bili predugi.

 

Naš odjel je u ovih pet godina imao 14 natjecatelja redom klavirista koji su ukupno sudjelovali na nevjerojatnih 48 natjecanja u Hrvatskoj i inozemstvu.

Imamo 21 I. nagrade, 16 II. nagrada i 10 III. nagrada.

 

 

Školska godina 2018./2019.

 

U šk. god. 2018./2019. upisano je 14 prvaša, a moramo spomenuti učenike koji su završili šesti razred – klaviristi Laura Lulić, Roma Žuvić, Roko Kaštela, Francesco Marko Livaić te harmonikaši Jure Vujević i Luka Vujević.

Te godine nastavlja se niz natjecanja u kojemu su sudjelovali redom: Valerija Šarić, Toma Maté, Ena Tokić, Ema Pijaca, Lea Eva Antonina, Dunja Šarić i Veronika Višnjić. Ovo su njihovi rezultati na koje su ponosni svi učitelji, a posebno njihove mentorice Zorica Bruketa, prof. savjetnica i Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnica koje su vođenjem svojih natjecatelja doveli našu školu u rangu s ostalim prestižnim školama.

 

Učenici natjecatelji:

 

Valerija Šarić (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

57. hrvatsko natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa (regionalno 2019.). I. kategorija – II nagrada

Sudionica Epta natjecanja „Dora Pejačević“ u Osijeku 2019.

Aktivno sudjelovala u radu stručnog skupa nastavnika predmeta glasovir u Opatiji 2019. s prof. Konstantinom Boginom i na 14. međunarodnoj glazbenoj školi Clavis s predavačem prof. Srđanom Čaldarovićem.

Toma Maté (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

57. hrvatsko natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa (regionalno 2019.). I

kategorija – III. nagrada

 

Ena Tokić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

Međunarodno natjecanje „Mladi Padovec“, 2019.  I. kategorija – I. nagrada 

Međunarodno Koroško klavirsko natjecanje – Radlje ob Dravi/Slovenija, 2019. II. kategorija – I. nagrada 

 

Ema Pijaca (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

Međunarodno natjecanje učenika osnovnih glazbenih škola „Mladi Padovec“, 2019. – I. nagrada

 

Lea Eva Antonina (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

Međunarodno natjecanje učenika osnovnih škola ”Mladi Padovec”, 2019. – I. kategorija, II. nagrada 

 

Dunja Savić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

Međunarodno Koroško klavirsko natjecanje Radlje ob Dravi/Slovenija – III. kategorija, I. nagrada

 

Veronika Višnjić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

Međunarodno Koroško klavirsko natjecanje Radlje ob Dravi/Slovenija IV. kategorija, I. nagrada

 

Fotografije glasovirskog odjela 2018./19.

 

 

Školska godina 2019./2020.

Razdoblje pandemije je sve učitelje, roditelje i učenike zateklo i stavilo u situaciju u kojoj se opravdano postavljalo pitanje kako se može realizirati nastavni proces. U svega nekoliko dana organizirali smo se, uspjeli uputiti roditelje kako bismo mogli izvoditi nastavu online uživo. Dali smo sve od sebe da nastava bude što uspješnija, a učenicima, koji su sada bili daleko od svojih prijatelja, igre, druženja, nastojali da barem u tim teškim vremenima pomognemo koliko smo mogli. Svi se sjećamo kako je nastava izgledala. Ovisili smo o kvaliteti internetske veze koja bi često neočekivano prekinula nastavni proces stavljajući učitelja i učenika u nezavidan položaj. Vremenom smo se prilagodili, poticali smo učenike da sebe snime i snimke pošalju učiteljima. Tako smo počeli s uspješnim produkcijama i koncertima on line preko Youtube kanala naše škole.

U šk. god. 2019./2020. upisano je 13 prvaša. U toj godini Katarina Puhov je završila svoje osnovno glazbeno obrazovanje. Uz razne nastupe vrijednih učenika na produkcijama, koncertima nastavlja se sve dulji popis natjecanja u kojemu su sudjelovali učenice Marija Teha Jurić, Antea Slavica, Valerija Šarić, Ema Pijaca i Veronika Višnjić, uz mentorstvo Zorice Bruketa, prof. savjetnice i Tatjane Jergan Botunac, prof. savjetnice.

 

Učenice natjecateljice

 

Marija Teha Jurić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje “Mladi Padovec’’ 2020., I. kategorija, I. nagrada

 

Antea Slavica (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje “Mladi Padovec’’ 2020., I. kategorija, I. nagrada

 

Valerija Šarić (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje učenika osnovnih glazbenih škola „Mladi Padovec“, 2020. II. kategorija,  I. nagrada

Seminari

Stručno usavršavanje HDGPP 2020. prof. Tatjana Ognjanović i stručno usavršavanje Clavis 2020. prof. Ivana Švarc Genda.

 

Ema Pijaca (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje “Mladi Padovec’’ 2020., II. nagrada

 

Seminari

U organizaciji HDGPP sudjelovala u radu skupa nastavnika predmeta glasovir kod voditeljice prof. Tatjane Ognjanović u Opatiji

 

Veronika Višnjić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje “Mladi Padovec’’ 2020., III. kategorija, II. nagrada

Fotografije glasovirskog odjela 2019./2020.

 

 

 

Školska godina 2020./2021.

Vraćanjem u školske nastavu smo izvodili pod maskama dvije školske godine. Trebalo je više vremena nego inače da steknemo povjerenje od prvašića koji nas takve prvi put vide. Prvim nastupom prvaša kao i ostalih učenika s publikom počeo se nazirati nastavak vremena prije pandemije. U šk. god. 2020./2021 upisano je 8 prvaša. Glazbenu školu su završili klaviristi Roko Žmikić, Petra Janković, Veronika Janković (oni nastavljaju svoj glazbeni put prema srednjoj školi), Stipe Liović Raspović i harmonikaš Ivan Blagojević.

Učenici natjecatelji su Valerija Šarić, Petar Višnjić, Ena Tokić, Ema Pijaca, Toma Maté, Lea Eva Antonina, Dunja Savić i Veronika Višnjić.

 

Učenici natjecatelji

 

Valerija Šarić (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

12th World music competition 2021. – II. nagrada

Great Masters international piano competition-Vladimir Horowitz edition 2021.- I. nagrada

1st International Online Piano Competition Sergei Rachmaninoff 2021. – I. nagrada

Orbetello piano competition junior 2021. A kategorija, II. nagrada

 

Petar Višnjić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje Piccolo Piano Talents 2021.- B kategorija, I. nagrada

 

Ena Tokić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

HDGPP regionalno natjecanje, II. kategorija, I. nagrada

HDGPP državno natjecanje, II. kategorija, III. nagrada

Međunarodno natjecanje Piccolo Piano Talents 2021.- D kategorija, I. nagrada

 

Ema Pijaca (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

HDGPP regionalno natjecanje, II. nagrada

Orbetello International Piano Competition 2021., II. nagrada

12th World Open Online Music Competition 2021. III. nagrada

 

Lea Eva Antonina (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

HDGPP regionalno natjecanje II. kategorija, II. nagrada

12th World Open Online Music Competition 2021. VII. kategorija III. nagrada

Internacionalni festival Akordeon Art plus 2021. online, II. kategorija, II. nagrada

1st International Online Piano Competition Sergei Rachmaninoff 2021. C kategorija, I. nagrada

 

Toma Maté (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

12th World Open Online Music Competition 2021. III. nagrada

Orbetello Piano Competition junior 2021., B kategorija, III. nagrada

 

Dunja Savić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno klavirsko natjecanje ‘’Ivan Rijavec’’ Slovenija, 2021.

kategorija’’Young Pianists A’’- II. nagrada

 

Veronika Višnjić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

HDGPP regionalno natjecanje III. kategorija, III. nagrada

Međunarodno natjecanje ‘’Piccolo Piano Talents’’ 2021. G kategorija, I. nagrada

 

 

Školska godina 2021./2022.

 

U šk. god. 2021./2022. upisano je 10 prvaša, nikad veći broj šestaša koji su završili osnovnu glazbenu školu: Jana Bujan, Mateo Kuštera, Dunja Savić, Marija Šikić, Cvita Ema Žepina, David Kaštela, Toma Maté, Lucija Lora Milković, Mihovil Vidović, Noa Balat i harmonikaš Filip Miljanović. Mentorice nastavljaju rad s učenicima natjecateljima – Antonio Cicvarić, Petar Višnjić, Ema Pijaca i Lea Eva Antonina.

 

 

Učenici natjecatelji

 

Antonio Cicvarić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno klavirsko natjecanje ‘’Una corda’’, 2022. II. kategorija, I. nagrada

 

Petar Višnjić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno klavirsko natjecanje ‘’Una corda’’, 2022. III. kategorija, I. nagrada

 

Ema Pijaca (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

2. međunarodno pijanističko natjecanje memorijal Sanja Pavlović, 2022. II. nagrada

Franz Liszt Center, International Piano Competition, 2022. II. nagrada

Orbetello International Piano Competition 2022. III. nagrada

 

Eva Lea Antonina (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

2. međunarodno pijanističko natjecanje memorijal Sanja Pavlović, 2022. III. kategorija, I. nagrada

Franz Liszt Center, International Piano Competition, 2022. C kategorija, I. nagrada

25. Međunarodno natjecanje Daleki akordi, III. kategorija, III. nagrada

2. International online Piano Competition Sergei Rachmaninoff, B kategorija, I. nagrada

 

 

Fotografije glasovirskog odjela 2021./2022.

 

 

Školska godina 2022./2023.

 

U šk. god. 2022./2023. upisano je 13 prvaša. Ove godine nastavlja se niz učeničkih natjecanja u kojima su sudjelovali Marko Jednaković, Emanuela Josipa Škrlec, Stošija Dešpoja, Antonio Cicvarić i Lea Eva Antonina.

 

Učenici natjecatelji

 

Marko Jednaković (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje ‘’Mladi Padovec’’ 2023. I. kategorija, I. nagrada

 

Emanuela Josipa Škrlec (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje ‘’Mladi Padovec’’ 2023. I. kategorija, I. nagrada

 

Stošija Dešpoja (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje ‘’Mladi Padovec’’ 2023. I. kategorija, II. nagrada

 

Antonio Cicvarić (mentorica Tatjana Jergan Botunac, prof. savjetnik)

 

Međunarodno natjecanje ‘’Mladi Padovec’’ 2023. II. kategorija, II. nagrada

 

Lea Eva Antonina (mentorica Zorica Bruketa, prof. savjetnik)

 

HDGPP regionalno natjecanje III. kategorija, III. nagrada

 

Tekst napisao pročelnik mr. art. Miljenko Bajat

Puhački odjel Osnovne glazbene škole Sv. Benedikta

Iz koje god ulice došli u Osnovnu glazbenu školu Svetog Benedikta, uz zvuk zvona crkve Svete Marije i lijepi pjev korala osnivateljica škole, benediktinki, svakodnevno ćete čuti i kako sa trećega kata dopiru zvukovi puhačkih instrumenata. Istovremeno se čuje više puhačkih instrumenata, učenici i njihovi učitelji sviraju, svatko u svojoj učionici, a do ulice dopire pravi ”muljando” glasnih instrumenata. Ili ujutro rano budimo susjede i oživljavamo stare kamene ulice našega grada zvucima arija, menueta i sonata.

Puhački odjel glazbene škole Svetog Benedikta svake godine pohađa više od 25 učenika, a djeluje već od samog osnutka škole. Na našem odjelu djeca sviraju tri instrumenta – flautu, obou i klarinet, a učitelji su Lorena Čanković, Silvana Milišić Šoša i Ante Buturić. Od prethodne obljetnice koju smo slavili, 10 godina od osnutka škole do danas izdvojili bi neke važne događaje u kojima su sudjelovali učenici i učitelji.
Za početak bi izdvojili dvoje učenika koji su nastavili svoje glazbeno obrazovanje nakon završetka osnovne škole, a to su:
Lovre Mate, flauta, koji je 2020. godine upisao srednju glazbenu školu Blagoje Bersa, Zadar, pod mentorstvom učiteljice Lorene Čanković i učenica Gabrijela Vlahović, oboa, koja je  2021. godine upisala Srednju glazbenu školu Pavla Markovca, Zagreb, pod mentorstvom učiteljice Silvane Milišič Šoša.

Svakako bi se prisjetili perioda strogih zabrana susreta roditelja i djece u školi za vrijeme pandemije, bila je to školska godine 2019./2020. i 2020./2021. Naša škola, pa tako i naš odjel je napravio sve kako bi nastavili s podukom. Vrijedni učitelji su imali on line nastavu i to najčešće uživo preko videopoziva kako ne bi izgubili vrlo bitan kontakt pri učenju instrumenta. Svladavanje vještine sviranja instrumenta sigurno nije bilo jednostavno na ovaj način ali učenici, njihovi roditelji i učitelji uspjeli su imati redovitu nastavu, dapače organizirali su roditeljske sastanke i produkcije klasa koje bi snimali i preko interneta slali roditeljima da slušaju zajedno sa djecom. Nakon teškog razdoblja razdvojenosti sa publikom, djeca i učitelji su s veseljem dočekali nastavak redovitih koncerata i pravih susreta. Jedan takav koncert škola je organizirala u Koncertnoj dvorani braće Bersa 2021. godine, gdje su učenici svakog odjela imali samostalan koncert za roditelje.
Fotografije sa spomenutih koncerata i ostalih nastupa učenika puhačkog odjela možete vidjeti ovdje:
https://photos.app.goo.gl/tuDP3eVMGctCWL1HA

U to vrijeme, 2020. godine se zbog strogih zabrana nije održalo Državno natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa na kojem su trebale sudjelovati naše tri vrijedne učenice jer su osvojile prvu nagradu na Regionalnom natjecanju u Imotskom, a to su Mareta Car, 5.r. na oboi i Kate Lenkić i Petra Perić, obje 3.r. na klarinetu. Treba svakako spomenuti njihove učitelje: Silvana Milišić Šoša, učiteljica oboe i Ante Buturić, učitelj klarineta i vrijedne korepetitorice: Zorica Bruketa i Tatjana Jergan Botunac.
Kada smo se dotakli natjecanja, nabrojati ćemo i ostale uspjehe naših učenika u proteklih pet godina:
2018. godine učenica flaute Sunčica Gregov, 2.razred, osvojila je treću nagradu na međunarodnom natjecanju Mladi Padovec. Njihova učiteljica je Lorena Čanković, a korepetitorica Zorica Bruketa. U školskoj godini 2020./2021. učenice Kate Lenkić i Petra Perić, 4.r. osvojile su prvu nagradu na međunarodnom on line natjecanju Pamus Flow. Petra Perić je osvojila i laureat.
Iduću školsku godinu, 2021./2022. na Regionalnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, koje se održalo u Imotskom, učenici Marija Vrkić, 2.r. na flauti i David Štulina, 5.r. na klarinetu osvojili su drugu nagradu, a učenice Kate Lenkić i Petra Perić  osvojile su prvu nagradu i tako izborile nastup na Državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa koje se održalo mjesec dana kasnije u Jastrebarskom, a na kojem su osvojile drugu nagradu.  Uz njih su na klaviru svirali korepetitori: Tatjana Jergan Botunac i Miljenko Bajat, a program su pripremili Lorena Čanković i Ante Buturić.
Ovdje možete vidjeti fotografije sa natjecanja:
https://photos.app.goo.gl/56vWRfBxPkeY8PhB8

Učenici klarineta su bili dosta aktivni pa su tako 2018. godine imali zajedničku produkciju sa klasom klarineta u Osnovnoj školi Biograd, odjel glazbene škole, a pripremali su ih njihovi učitelji Ante Buturić i Ivan Andrijević. 2019. godine učenici klarineta i njihov učitelj sudjelovali su na ljetnoj školi klarineta koju je držao predavač Abdul Aziz Hussein u našoj školi, a idućih godina su išli u Sinj i Vodice na ljetne seminare i radili sa iskusnim pedagozima Brunom Philipom, Tadejom Kenigom i Marijom Bošnjak Župić.
Fotografije sa ljetnih škola klarineta:
https://photos.app.goo.gl/G6771XfrwAEz2w52A

Svake godine škola ima puno aktivnosti i suradnji sa drugim ustanovama, a učenici i učitelji sa puhačkog odjela gotovo uvijek aktivno sudjeluju u njima. Izdvojili bi neke od tih događaja u proteklih pet godina:
– Mise za početak i kraj školske godine i za blagdan preminuća sv. Benedikta, kada slavimo i Dan škole
– Osnivateljice škole, benediktinke nekoliko puta tijekom godine održavaju radionice i kateheze s djecom
– Susreti sa duhovnikom škole, vlč. Jeronimom Marinom
– Tri svečana koncerta koja škola svake godine organizira, a najčešće se održavaju u Svečanoj dvorani Sveučilišta: Koncert učenika u došašću, Koncert učenika za Dan škole i Završni koncert učenika, te nekoliko školskih produkcija tijekom godine
– Svake godine imamo koncert učenika šestog razreda i svečanu podjelu svjedodžbi
– Obljetnica potpisivanja zadarskog mira koja se održava svake godine u crkvi Sv. Frane u organizaciji Grada Zadra i Osnovne škole Zadarski otoci
– Koncert u Domu za stare i nemoćne Sfinga u organizaciji naše škole i doma
– Posjet glazbenoj školi Lovro pl. Matačić u Omišu i zajednički koncert učenika
– Predstavljanje instrumenata i naše škole u osnovnim školama u Zadru i okolnim mjestima
– Škola gotovo svake godine organizira izlet učenika i učitelja

Fotografije sa ostalim aktivnostima možete vidjeti ovdje, kao i nekoliko linkova članaka o našoj školi:
https://photos.app.goo.gl/Ff2HxzjLgEicVngx8

https://ogs-svbenedikta-zd.skole.hr/

https://ezadar.net.hr/dogadaji/4210522/proslava-dana-skole-ogs-sv-benedikta-uljepsat-ce-ga-ucenicki-koncerti/

https://katolicke-skole.hbk.hr/2020/05/12/upoznajmo-katolicke-skole-u-republici-hrvatskoj-osnovna-glazbena-skola-sv-benedikta-zadar/

https://www.narodni-list.hr/posts/681785005

https://www.grad-zadar.hr/vijest/dogadanja-76/skolska-produkcija-povodom-dana-grada-i-osnovna-glazbena-skola-sv-benedikta-7177.html

https://057info.hr/kultura/2019-12-18/zajednicka-priredba-benediktinki-i-ucenika-ogs-sv-benedikta

https://ika.hkm.hr/novosti/adventski-susret-maranatha-dodi-kod-benediktinki-sv-marije-u-zadru/

Tekst napisao pročelnik Ante Buturić, mag. mus.

Teorijski odjel

Razdoblje od 2018. do 2023. godine

 

Razdoblje od pet školskih godina se možda nekome čini kratko, ali za učenika koji je počeo svoje obrazovanje u predškolskoj glazbenoj skupini i nastavio u prva četiri razreda osnovne glazbene škole i u pet godina svog obrazovanja upoznao školu, počeo se družiti s glazbom, odabrao instrument, naučio svirati; razvijao svoje tehničke, vokalne, umjetničke vještine; stekao brojne prijatelje i kolege; naučio organizirati svoje vrijeme; možda se i odricati puno toga da bi uspio savladati sve obaveze u školama,  naučio kontrolirati i pozitivno iskoristiti tremu pred nastupe, ispite, natjecanja…. je jedno veliko i važno razdoblje u životu.

Isto tako i za nas učitelje koji svake godine uče novu generaciju učenika… Nekad nam se čini da se vrtimo u krug, predajemo uvijek isto, da se ponavljamo…. Ali nije tako… svaka generacija i u njoj svaki učenik donosi svoju osobnost, talente, želje, očekivanja…zajednički i osobno se razvijamo i napredujemo.

Teorijski predmeti se nekim učenicima čine nepotrebni, dosadni, bezvezni… itekako su potrebni za cjelovit razvoj i učenje i osnova su i nadogradnja razvoju sviranja instrumenta. A opet je zanimljivo biti u grupi, zajednički učiti, međusobno si pomagati, vježbati, pjevati, svirati… Na početku sata malo popričati, vrlo često si „olakšati dušu“, prokomentirati neke događaje koji su nas se dojmili, pomiriti različita mišljenja, ponekad i neku razmiricu, dati neki savjet…

U ovih pet godina smo puno toga prošli, iza nas je razdoblje pandemije i online nastave koja je bila dosta iscrpljujuća (s puno tehničkih problema oko interneta, nabave adekvatne opreme, pomnog pripremanja nastavnog sadržaja…). A opet nas je i povezala, uspjeli smo i dalje napredovati, polagati ispite, učiti, raditi i družiti se na jedan novi način.

 

A u predškolskoj glazbenoj skupini  družimo se pjevajući pjesmice i brojalice, igrajući glazbene igre. Slušanjem glazbe upoznajemo glazbene instrumente. Učimo svirati osnovne udaraljke (štapiće, šuškalice, triangl, bubanj) i pokazujemo svoju kreativnost improvizirajući svoju glazbenu priču na tim instrumentima, kao i tjeloglazbom. Pjevanjem i sviranjem razvijamo svoje glazbene sposobnosti: intonaciju, ritam, memoriju. Da bi se pripremili za daljnje školovanje moramo se upoznati i s glazbenom teorijom, naučiti pisati note i pjevati tonove solmizacijom.

Nastupamo na koncertima škole pjevajući najdraže pjesmice i tako pokazujemo što smo naučili.

Nije lako odabrati instrument koji ćemo učiti svirati, pa nam u pomoć dolaze učenici od prvog do šestog razreda škole i njihovi učitelji. To nam je jako zanimljivo jer možemo isprobati instrument, naučiti o njegovim karakteristikama i upoznati ga slušajući, a iz prve ruke saznati koliko je potrebno truda i zalaganja da bi se napredovalo.

 

Družimo se i na orkestru gdje učimo svirati u skupini. Skupnim muziciranjem razvijamo svoje tehničke i umjetničke sposobnosti. Nije jednostavno svirati svoju dionicu, istovremeno slušati ostale izvođače, pratiti dirigenta. Zajedničkim radom i vježbanjem na satu svladavamo sve poteškoće i pripremamo se za nastupe. Sviramo različiti repertoar od naravno klasične do filmske i popularne glazbe. Do sada smo nastupali na školskim koncertima i produkcijama, u Domu za starije i nemoćne, u našoj crkvi Svete Marije, u katedrali na susretu katoličkih osnovnih škola.

Školske godine 2017./2018. smo obilježavali deset godina rada naše škole. Za tu prigodu je na satu zbora nastala Himna školi. Da bi zanimljivije zvučala naučili smo je i svirati kao pratnju zbora formirajući mali orkestar.

Jako nam se svidjelo takvo muziciranje pa je na našu molbu učiteljica napisala aranžman za melodiju iz filma Pirati s Kariba koju smo prvi puta izveli na izletu i posjeti glazbenoj školi L. pl. Matačića u Omišu, na završnom koncertu škole i u Kazališnoj kući na dodjeli nagrada učenicima osnovnih škola krajem nastavne 2018./2019. godine.

Tako da ćemo ovdje navesti tu prvu generaciju naših orkestraša zaslužnih za uvođenje novog predmeta orkestar, školske godine 2019./2020. Paola Vitlov, oboa, 3.r. Ivan Blagojević, harmonika, 4. r. Petra Knez, flauta, 4. r. Nika Kovač, klarinet, 4. r. Luka Čačić, Barbara Šimunić, Morena Mustać, violine, 5. r. Mladen Vrkić, gitara, 5. r. Lovre Mate, flauta, 5. r. Josip Ivković, gitara, 6. r. Petra Burčul, klarinet, 6. r.

 

U najvećoj skupini se družimo na zboru gdje učimo pjevati od trećeg do šestog razreda glazbene škole. Mnogi misle da je predmet zbor najlakši jer se tu samo pjeva. Za pravilno pjevanje  potrebno se prvo dobro upjevati posebnim tehničkim vježbama da bi zagrijali tijelo i glas, zatim zapamtiti melodiju i riječi pjesme koja je vrlo često na stranom jeziku i to sve uskladiti s pravilnim disanjem, otvaranjem usta i izgovorom vokala, slušanjem ostalih pjevača i gledanjem u dirigenta. To se sve uči postepeno vježbanjem i ponavljanjem i svake godine sve više napredujemo i uživamo u zajedničkom muziciranju.

Pjevamo jednoglasne, dvoglasne i troglasne pjesme a capella (bez instrumentalne pratnje) ili uz pratnju glasovira i ponekad orgulja i školskog orkestra. Nastupamo na školskim produkcijama, koncertima, misama, u Domu za starije i nemoćne i na susretu katoličkih osnovnih škola.

 

Družimo se i s našim časnama na zajedničkim misama povodom početka i završetka nastavne godine, bitnim blagdanima i događajima vezanim za Samostan i školu, koncertima u školskoj dvorani gdje nas one slušaju, prate i podržavaju u našem radu i napredovanju. Nekoliko puta u toku nastavne godine, subotom ujutro se družimo na radionicama s katehezom. Tamo nas one podučavaju zanimljivim pričama o životu Svetaca, posebno sv. Benediktu, i monaškom životu. Uče nas izrađivati različite ukrase i predmete koje i same izrađuju. U zajedničkom druženju, radu i priči vrijeme nam brzo prođe i jedva čekamo sljedeću radionicu…..

 

S nestrpljenjem očekujemo i druženje na školskom izletu koji se organizira u proljeće. Zbog pandemije, nekoliko godina nismo mogli ići i sada jedva čekamo ponovo krenuti i družiti se međusobno i s našim učiteljima i časnama. Na izletu uvijek naučimo i upoznamo nešto novo, često posjetimo i neki benediktinski samostan i tamo održimo mali koncert ili posjetimo kakvo svetište, crkvu, muzej, zamenitosti i zanimljivosti na odredištu. A imamo i dovoljno vremena za igru, razgovor i opuštanje.

 

 

Žičani odjel

Na našem odjelu uvijek odzvanja zvuk nježnih žica. Mi smo žičani odjel i od instrumenata imamo gitaru i violinu, a donedavno smo uživali i u lijepim zvucima harfe.

U školskoj godini 2018./2019. imali smo 35 učenika na odjelu. Te iste godine gitaru je pohađalo 15 učenika kod učiteljice Božene Lukin, prof., a 7 učenika kod učitelja Hrvoja Šteke, prof. U prvom razredu je bilo 7 učenika, u drugom 5, u trećem 3, u petom 4, a u šestom razredu 3 učenika gitare. Violinu je tada pohađalo 11 učenika. Početkom te školske godine zamjena za stalnu učiteljicu violine bila je Kristina Visković, prof., a u listopadu se sa porodiljnog dopusta vratila učiteljica Ivana Šoša Tošić, prof. U prvom razredu na violini je bilo 3 učenika, u trećem 3, u četvrtom 1, a u petom 4 učenika violine. Harfu su pohađale 2 učenice u četvrtom i petom razredu kod učiteljice Nives Rački, mag. mus. Te iste godine troje učenika gitare su završili svoje glazbeno obrazovanje, a to su Josip Ivković  u klasi učiteljice Božene te Stella Milanja i Lea Škifić u klasi učitelja Hrvoja. Osim naših uspješnih šestaša imali smo i dvoje učenika gitare (Lucija Iglić i Mladen Vrkić) koji su bili sudionici međunarodnih natjecanja, a oboje pod mentorskom palicom učitelja Hrvoja Šteke, prof. Lucija Iglić je 2018. godine na natjecanju Daleki akordi u Kaštelima osvojila drugu nagradu u drugoj kategoriji. 2019. godine je osvojila srebrno priznanje u drugoj kategoriji na Petom međunarodnom gitarističkom natjecanju Zagreb guitar festival što je ekvivalent drugoj nagradi. Mladen Vrkić je iste godine također bio sudionik Petog međunarodnog gitarističkog natjecanja Zagreb guitar festival. Natjecao se u drugoj kategoriji i također je osvojio srebrno priznanje kao ekvivalent drugoj nagradi. Svi učenici sa našeg odjela te su godine sudjelovali na brojnim priredbama i školskim javnim nastupima.

Školska godina 2019./2020. bila je vrlo izazovna zbog pandemije. U ožujku je nastupilo zatvaranje (lockdown), a za nas je to značilo prelazak na online nastavu. Nastupi su se također preselili na internet i sve javne nastupe mogli smo pratiti na web stranicama naše škole. Učitelji i učenici ove godine su pokazali svoju veliku kreativnost. Posebno su zanimljivi bili online koncerti gdje se osjećao dašak kućne atmosfere. Bili su to divni kućni koncerti na raznim web-platformama. Na našem odjelu te godine je bilo 35 učenika. Imali smo još jednu izmjenu u učiteljskom vijeću. Učiteljicu gitare Boženu Lukin, prof. u siječnju je zamijenio učitelj gitare Alfredo Patrk. Kod učiteljice Božene, a kasnije učitelja Alfreda gitaru je pohađalo 13 učenika, a kod učitelja Hrvoja 7 učenika. U prvom razredu tada je na gitari bilo 7 učenika, u drugom 3, u trećem 3, u četvrtom 2, u petom 1, a u šestom 4 učenika. Kod učiteljice Ivane violinu je pohađalo 13 učenika. Od toga ih je u prvom razredu bilo 4, u drugom 2, u četvrtom 3, u petom 1, a u šestom 3 učenika. Na harfi je kod učiteljice Nives jedna učenica pohađala peti, a druga učenica šesti razred. Krajem ove školske godine održali smo prekrasan svečani koncert šestaša u dvorani Braće Bersa u Providurovoj palači. Za sve koji nisu imali prilike pratiti koncert uživo, snimku koncertu su mogli pogledati na web stranici naše škole. Svoje osnovnoškolsko obrazovanje završili su: Luka Čačić (violina-u klasi učiteljice Ivane), Jakov Duka (gitara – u klasi učitelja Alfreda), Lucija Iglić (gitara-u klasi učitelja Hrvoja), Morena Mustać (violina-u klasi učiteljice Ivane), Anđela Nekić (gitara-u klasi učitelja Hrvoja), Barbara Šimunić (violina-u klasi učiteljice Ivane), Mladen Vrkić (gitara-u klasi učitelja Hrvoja). Luka Čačić, Morena Mustać, Lucija Iglić, Mladen Vrkić i Barbara Šimunić nastavili su svoje glazbeno obrazovanje u srednjoj školi.

Puni entuzijazma zakoračili smo u novu školsku godinu 2020./2021. Možemo reći da su učitelji i učenici bili pravi majstori u kreiranju online nastave. Ipak, te iste godine nastava se odvijala kombinirano ovisno o mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske. Online ili uživo, uvijek je bilo jednako veselo. Tada smo na odjelu imali 37 učenika. Dogodila se još jedna izmjena u učiteljskom vijeću. Učitelja Alfreda Patrka zamijenila je učiteljica Marija Magdalena Grgin, mag.music. Na gitari kod učitelja Patrka, a kasnije učiteljice Marije Magdalene bilo je 15 učenika, a kod učitelja Hrvoja 7 učenika. Na gitari je u prvom razredu bilo 4 učenika, u drugom 8, u trećem 4, u četvrtom 3, u petom 2 učenika, a šestom 1 učenik . Na violini je bilo 14 učenika, od toga 5 u prvom razredu, 4 u drugom, 2 u trećem, 2 u petom i 1 u šestom. Na harfi je kod učiteljice Nives bila jedna učenica u šestom razredu nakon čega se zatvorila prilika za upis ovog instrumenta. Lea Šušković Kozjak (violina) i Rita Peša (harfa) ove su godine završile svoje glazbeno obrazovanje, a Rita Peša je nastavila svoje glazbeno obrazovanje u srednjoj glazbenoj školi. U ovoj školskoj godini imali smo još jednu natjecateljicu. Učenica gitare Petra Ušljebrka bila je sudionica 59. hrvatskog natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa, Županijsko natjecanje u Makarskoj, regija Jug (druga kategorija) gdje je osvojila drugu nagradu. Njen mentor je bio učitelj Hrvoje Šteko, prof.

Školska godina 2021./2022. bila je izuzetno lijepa i posebna. Nakon dvije godine konačno smo bitno smanjili gledanje u ekran. Nastava se konačno održavala uživo. Sa školskih hodnika opet je odzvanjao veseli žamor, a iz učionica su se čule ljestvice, sonatine i etide. Konačno smo uživali na koncertima uživo na kojima su, kao i uvijek, sudjelovali učenici našeg odjela. Ove godine na odjelu smo imali 34 učenika. Na gitari je bilo 20 učenika, od toga 12 kod učiteljice Marije Magdalene, a 8 kod učitelja Hrvoja. U prvom razredu gitaru je pohađalo 5 učenika, u drugom 2, u trećem 6, u četvrtom 1, u petom 4, a u šestom 2 učenika. Violinu je te godine pohađalo 14 učenika kod učiteljice Ivane. Tada je na violini u prvom razredu bilo 3 učenika, u drugom 4, u trećem 3, u četvrtom 2, u petom 1, a u šestom također 1 učenik. Svoje glazbeno obrazovanje te godine završili su Lara Žunić, učenica violine i dva učenika gitare kod učiteljice Marije Magdalene: Jerko Brala te Jakov Maté koji je nastavio svoje glazbeno obrazovanje u srednjoj školi.

Tekuća školska godina 2022./2023. već nam je donijela pregršt lijepih uspomena. Početkom godine učenici su se predstavili na školskim javnim nastupima. Od važnijih nastupa izdvojili bismo produkciju povodom Dana grada Zadra i koncerte u došašću. Posebno smo ponosni na uspješnim nastupima naših đaka na koncertu u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, kao i na koncertu u Domu za stare i nemoćne Sfinga. Ove školske godine naš odjel broji 38 učenika. Gitaru pohađa 21 učenik, od toga je 12 učenika kod učiteljice Marije Magdalene, a kod učitelja Hrvoja 9. U prvom razredu gitaru pohađa 6 učenika, u drugom 3, u trećem 3, u četvrtom 4, u petom 1, a u šestom 4 učenika. Na violini ove školske godine ima 17 učenika. Violinu u prvom razredu pohađa 3 učenika, u drugom 3, u trećem 5, u četvrtom 3, u petom 2 i u šestom 1 učenik. Ove godinu je već obilježio veliki uspjeh učenice šestog razreda  Petre Ušljebrke i njenog mentora Hrvoja Šteke, prof. Petra je početkom ožujka nastupila na 61. hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, Županijsko natjecanje u Kaštel Kambelovcu, regija Jug (treća kategorija) gdje je osvojila prvu nagradu i pritom se plasirala na državnu razinu ovog natjecanja. Iskrene čestitke Petri i njenom učitelju Hrvoju!

Nekoliko fotografija učenika našega odjela pogledajte ovdje.

 

Tekst napisala pročelnica Ivana Šoša Tošić, prof.

Skip to content